poniedziałek, 6 lipca 2015

Bombina bombina


Kumak nizinny kiedyś należał do rodziny ropuszkowatych, ale został wydziedziczony i musiał założyć własną - rodzinę kumakowatych. U płazów też dzieją się telenowele. W sprzyjających warunkach może osiągać długość nawet 6 centymetrów. Najczęściej dopuszcza się tego w Europie Środkowej, Wschodniej, a nawet w Azji po Ural i Kaukaz. Lubi niziny (co sugeruje już nazwa), lubi wodę. Zimuje w grupach, w kryjówkach na lądzie. Legendy podają, że wydzielina gruczołów jadowych znajdujących się w skórze jest silnie trująca. Kumaki pożerają na przykład larwy owadów, co jest ich zaletą. Tyle ciekawostek o gatunku.

Dane techniczne malowidła: akryl na płótnie, rozmiar 30/23 cm.
Inspiracja: dzikie płazy kumkające, wzorki paislejowe. Starałam się zachować kolory umaszczenia brzusznego kumaków nizinnych.


13 komentarzy:

 1. Przesympatycznie kolorowy. Gotowa jestem polubić stwory. Może inaczej będę patrzeć na sublokatorów w piwnicy. Jak na inspirację?

  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko krocionogi nie mogą być inspiracją ;)

   Usuń
 2. Wspaniałe malowidło ^^, uwielbiam wszystko co pożera owady ^^ I chyba będę musiał się kiedyś ustawić w kolejce do Ciebie po jakieś malowidło :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, bo cały czas ich przybywa i w końcu nie będę miała miejsca do przechowywania :) A eksperci mówią, że warto inwestować w młodą sztukę, bo z czasem może nabrać większej wartości ;D
   Dziękuję Ci za miły komentarz! :)

   Usuń
 3. dobra... ile ta aborygeńska żaba? :-D chcę! :-D ale płatne za miesiąc, bo w tym to już nie uskrobię chyba...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aborygeńska żaba cieszy się taką popularnością, że nie wiem, komu powinnam ją odstąpić. W tym kierunku powinnam iść (a raczej skakać) w malarstwie. Jesteś już kolejną osobą, która wyraziła chęć nabycia płaza.

   Usuń
  2. postoję w kolejce cierpliwie :-D albo poczekam aż specjalnie dla mnie zrobisz sowę w paprociach :-D

   Usuń
  3. Mam nawet pomysł na paprocie, a o sowie pomyślę. Dużo jest ciekawych sów :)

   Usuń
  4. fundusz obrazowy właśnie się utworzył był :-D

   Usuń
  5. Zdjęcia wilków też już zbieram, bo wydaje mi się, że kiedyś wspominałaś o takim zwierzu. Ale sowa to znacznie ciekawszy obiekt :)

   Usuń
 4. Żaby przynoszą szczęście ponoć :)
  Piękna jest. Taka... secesyjna? Nie znam się, to się wypowiedziałam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całe szczęście z żabami polega na tym, że zjadają robactwo.
   Właściwie to nie jest żaba, tylko kumak. Z tego, co wiem, płazy bezogonowe mają ładne oczy, a źrenice kumaków mogą mieć nawet słodki kształt serduszka. A to już jest secesja w naturze :)
   Dzięki :)

   Usuń
 5. Jeden z recenzentów albumu FROOT określił ją jako 'posiadającą bogate życie duchowe'. Coś w tym chyba jest.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad. Jeżeli leży to w mojej mocy i kompetencji, staram się odpowiedzieć na wszystkie komentarze.
Śmiało, wytknij błąd ortograficzny, literówkę, cokolwiek. Będę dyslektycznie wdzięczna.
Pamiętaj, że nie wszystkie chwyty dozwolone. Proszę o wypowiedzi kulturalne i nie raniące oczu/uczuć osób zainteresowanych bądź trzecich.